Znasz to uczucie, kiedy w zimowy mroźny poranek okazuje się, że Twój samochód nie reaguje na przekręcenie kluczyka w stacyjce? To częsty przypadek, zwłaszcza przy starszych pojazdach. Dobrze być przygotowanym na taką ewentualność i mieć przy sobie urządzenia rozruchowe, które pozwolą Ci awaryjnie „odpalić” auto. Do tego właśnie służą m.in. Jump Startery. Kiedy jeszcze mogą się one okazać przydatne? Jak wybrać taki, który będzie niezawodny?
Jump Starter zaliczany jest do grona urządzeń rozruchowych. To inaczej booster, który ma baterię pozwalającą na zasilenie samochodu w niezbędny do rozruchu prąd. Z zastosowaniem takiego urządzenia możesz z miejsca uruchomić pojazd nawet pomimo niemal pustego akumulatora. Później przyjdzie czas na naładowanie go do pełna z użyciem odpowiedniego prostownika.
Dzięki wykorzystaniu urządzeń rozruchowych nie ma problemu z odpaleniem samochodu przy rozładowanym akumulatorze. Wystarczy podpiąć akumulator przy awaryjnym uruchomieniu pojazdu do Jump Startera, by dostarczyć mu prąd rozruchowy po włączeniu. Takie urządzenia stosowane są przy awaryjnym uruchamianiu samochodów osobowych z silnikami benzynowymi czy diesla.
Warto podkreślić, że dostępne w sprzedaży Jump Startery są urządzeniami wielofunkcyjnymi i mogą łączyć w sobie kilka różnych funkcji, np. awaryjnego uruchamiania samochodów, ładowarki do 12 V akumulatorów oraz ładowarki. Rozładowany akumulator już nigdy Cię nie zaskoczy, ale jednocześnie naładujesz inne urządzenia, np. MacBooka Air czy iPhone’a, i to wielokrotnie.
Urządzenie rozruchowe może łączyć w sobie funkcje rozwiązania rozruchowego, powerbanka, kompresora, a nawet latarki. W zestawie znajdują się już klemy do podłączenia do akumulatora. Kompresor pozwoli na dopompowanie kół, co czyni z tego urządzenia niezbędnik dla kierowcy.
Stojąc przed wyborem urządzenia rozruchowego – boostera – musisz wiedzieć, jakie masz oczekiwania względem niego. Czy najbardziej zależy Ci na tym, by było to urządzenie wielofunkcyjne, zapewniające prąd rozruchowy, ale i oświetlenie LED, jeśli inne źródła światła zawiodą, czy też chcesz też za jego pośrednictwem ładować inne sprzęty?
Sprawdź przede wszystkim przy zakupie Jump Startera wartość prądu rozruchowego. Im większa ona będzie, tym szybciej i lepiej poradzi sobie z uruchomieniem silnika o nawet większej pojemności. Prąd rozruchowy startera podawany jest w amperach.
Istotne może być dla Ciebie to, jakie gniazda ma dane urządzenie rozruchowe. Dobrze by było, gdyby miał gniazdo zapalniczki 12 V, mogące posłużyć jako dodatkowe źródło energii czy gniazda USB, które pozwolą do ładowania urządzeń elektronicznych. Dla bezpieczeństwa użytkowania Jump Startera powinien on mieć też stosowne zabezpieczenia przed odwrotnym podłączeniem klem oraz niskim napięciem.