Przewody optyczne są wykonane m.in. z włókien światłowodowych gwarantujących błyskawiczną, niezakłóconą i przede wszystkim stabilną transmisję sygnału. Ponadto przewody optyczne nie są podatne na różnego rodzaju zakłócenia zewnętrzne (w tym zakłócenia radiowe i elektromagnetyczne). Okablowanie tego typu jest wykorzystywane do bezstratnego przesyłania dźwięku. W tej kategorii oferujemy gniazda, wtyki i przejściówki optyczne wyróżniające się wysoką jakością i precyzją wykonania.
Asortyment tej kategorii obejmuje zarówno wtyki, jak i gniazda oraz przejściówki optyczne wyróżniające się wytrzymałą obudową i doskonałą jakością wykonania. Akcesoria tego typu (wraz z okablowaniem) są wykorzystywane m.in. do podłączenia konsol do gier, odtwarzaczy BluRay, telewizorów, a także amplitunerów. Przewody optyczne są wykorzystywane m.in. przez audiofilów i osoby, które szczególnie cenią wysoką jakość odtwarzanego dźwięku. Kabel optyczny jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne, dzięki czemu jest często wykorzystywany jako połączenie kina domowego z telewizorem. Z kolei złącze optyczne wykonane m.in. z wytrzymałego tworzywa sztucznego.
W tej sekcji oferujemy m.in. przejściówki (adaptery optyczne) typu Jack 3,5mm w konfiguracji mini-TOSLINK (wtyk) i gniazdo TOSLINK. Takie rozwiązania umożliwiają szybką i bezproblemową zmianę standardu. Kolejną propozycją jest adapter kątowy umożliwiający podłączenie sprzętu znajdującego się w trudno dostępnym miejscu (ograniczona ilość miejsca).
Oferujemy adaptery umożliwiające wykorzystywanie do połączenia kabla Toslink z nadajnikiem i odbiornikiem. Kątowa konstrukcja pozwala na wykonanie połączenia przewodu z wyjściem w dół lub w bok. W praktyce oznacza to efektywniejsze zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Adapter występuje w konfiguracji wtyk Toslink (męski) i gniazdo Toslink (żeńskie) i służy do bezpośredniego przesyłu sygnału. W kategorii wtyki, gniazda i przejściówki są również dostępne akcesoria Jack 3,5 mm, Jack 6,3 mm, XLR, RCA (chinch), a także kabel HDMI przesyłający sygnał w formie cyfrowej i wiele innych.
Kolejnymi propozycjami dostępnymi w asortymencie naszego sklepu są adaptery typu łączniki umożliwiające wykonanie stabilnego połączenia dwóch kabli, które są zakończone wtykami TOSLINK. Aby podłączyć kabel optyczny wystarczy wsunąć wtyk w złącze optyczne (gniazdo).
Takie połączenie umożliwia przesyłanie sygnału na dłużą odległość bez utraty jego jakości. Łączniki tego typu wyróżniają się wytrzymałą obudową i precyzyjnym wykonaniem. Oferujemy m.in. adaptery w konfiguracji gniazdo Toslink (żeńskie) i gniazdo Toslink (żeńskie). Wysoka jakość i precyzja wykonania gniazda gwarantują stabilne osadzenie wtyku.
Kolejną propozycją są rozdzielacze optyczne Toslink, które umożliwiają proste i przede wszystkim bezstratne połączenie dwóch różnych źródeł do jednego odbiornika. Ponadto akcesoria tego typu pozwalają na rozdzielenie sygnału, którego źródłem jest jeden nadajnik, na dwa różne odbiorniki. W przypadku podłączenia dwóch różnych urządzeń źródłowych, akcesorium będzie działać prawidłowo wyłącznie wówczas, gdy włączone będzie jedno z dwóch źródeł. W razie dodatkowych pytań dotyczących wtyków, gniazd i przejściówek zachęcamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub za pośrednictwem formularza kontaktowego. Doświadczeni doradcy z chęcią pomogą w wyborze odpowiedniego akcesorium dostosowanego do konkretnego zastosowania i wymagań użytkowników.
W zależności od konkretnego zastosowania, dobór optymalnego kabla może się różnić. Kabel optyczny posiadający sygnał w postaci impulsu świetlnego jest wydajniejszym kablem - jest on jednak znacznie droższy i nie zawsze jest potrzeba przepłacania. Jeżeli sprzęt posiada możliwość podłączenia zarówno kabla optycznego, jak i kabla coaxial (koaksalnego), wówczas należy zwrócić uwagę na długość. Jeżeli długość pomiędzy wzmacniaczem i źródłem wynosi powyżej kilku metrów - wówczas warto zastosować kabel optyczny. Natomiast jeżeli ta długość jest znacznie krótsza (poniżej 2 metrów) - bardzo dobrym wyborem będzie kabel coaxial (koaksjalny).
Tak, kabel optyczny jest wspierany przez dużą liczbę formatów - jednym z nich jest również Dolby Atmos. Ponadto, kabel optyczny jest wspierany przez Dolby Digital Plus, Dolby Digital 5.1, DTS:X czy DTS-HD Master Audio.
S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface Format), czyli standard przesyłania dźwięku cyfrowego pomiędzy urządzeniami jest wykorzystywany najczęściej na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest wykorzystanie gniazd i wtyków RCA (cinch) oraz przewodu koncentrycznego. Drugim popularnym sposobem, który umożliwia podłączenie do S/PDIF to wykorzystanie złącz optycznych typu TOSLINK.